Ez egy fogas kérdés

A száj betegségeiről, megbetegedésről, a fogselyemről és a szájhigiéniáról

Sajnos hazánkban az emberek fogászati és szájhigiéniás kultúrája komoly mértékben elmarad a az európai és az amerikai átlagtól, amiből az következik, hogy a fogak állapota is sokkal rosszabb. Javaslatok szerint a megfelelő szájhigiénia a napi kétszeri fogmosással kezdődik, azaz reggel és este, ami alkalmanként legalább három percet vesz igénybe.

Ha van rá lehetőség, akkor nappal is fogat kell mosni, az étkezéseket követően, de ebben az esetben a cukormentes rágó is több a semminél. A cukormentes rágónak a mechanikus tisztító hatását a fogorvosok is elismerik. A fogkefén kívül érdemes a fogselymet is használni rendszeresen, mert az egymásra illeszkedő fogak között nem képes a fogkefe a megfelelő tisztításra. A rések közé szorult ételmaradék miatt lepedék alakulhat ki, ami hosszútávon fogszuvasodáshoz vezet.

Sok ember nincs tisztában pl. azzal sem, hogy a féléves fogászati kontrollvizsgálat is szerves része a megfelelő szájhigiéniának. Sajnos az esetek többségében, ami félelemből, a kultúra hiányából, vagy a fogászat rosszabb körülményeiből adódik, csak akkor fordulnak az emberek a fogorvoshoz, ha már bekövetkezett a baj. A rendszeres ellenőrzés lenne pedig a legjobb módszer a megelőzésre, és sok kellemetlenségtől, fájdalomtól is megóvhatja az embert. A kialakult fogágybetegségek, fogínysorvadás, fogínygyulladás minden kétséget kizáróan a helytelen szájápolásra, a rossz szájhigiéniára vezethetők vissza.

A lepedék, mely a fogakon maradt, eleinte puha, filmszerű réteget képez a fogak felszínén, mely teli van baktériumokkal. Idővel ez megkeményedik, és kialakul a fogkő. A fogkő ellen már alkalmatlanok a hagyományos fogtisztítási eszközök, csak a fogorvos képes eltávolítani. A fogkő tisztítását jellemzően félévente szokták ajánlani, amivel meg lehet előzni a későbbiekben kialakuló foglazulást is, majd a fogak elvesztését.

A fogak elvesztése hazánkban sajnos népbetegség, ezért kiemelkedő a jelentősége annak, hogy a gyermekeket megfelelően felvilágosítsák, és ennek megfelelően alakuljon ki a szájhigiéniával kapcsolatos kultúrájuk.

Tovább a végére és komment. A pingelés letiltva.

Szólj hozzá