Schmitt Pál megszólalt

Először szólalt meg nemrég kirobbant plágiumügyében Schmitt Pál köztársasági elnök. A cikk megjelenése óta sem az államfő, sem a Köztársasági Hivatal nem kívánt nyilatkozni, csupán cáfolták a vádakat. Schmitt Pált azzal gyanúsítják, hogy 1992-ben írt kisdoktori értekezésének java egy bolgár férfi tudományos dolgozatából vett szó szerinti fordítás.

Schmitt Pál végre megszólalt, a Kossuth Rádió műsorában nyilatkozott. Az államfő elmondta, nem plagizált, mivel nem PhD munkát írt, hanem kisdoktori értekezést, melynél a forrásokat elég a végén, egyben feltüntetni, míg a PhD dolgozatokban minden oldalon a lábjegyzetben kell feltüntetni a felhasznált irodalmat. Fontos megjegyezni, hogy a doktori értekezésekben, PhD dolgozatokban a szó szerint idézett anyagot idézőjelbe kell tenni, függetlenül attól, mekkora részt használunk fel.

Schmitt Pál úgy nyilatkozott, nem is érti a vádakat, hiszen bizonyítani tudja, hogy nem plagizált értekezésében, így csakis a rosszindulatú embereknek tulajdonítja a hír kirobbantását.

Schmitt Pál több ízben elmondta a rádióműsorban, hogy dolgozata olyan jellegű sporttörténeti munka, mely meg sem írható egy bizonyos lexikális, elméleti törzsanyag alapos áttanulmányozása, majd felhasználása nélkül. Továbbá a bolgár szerző is ugyanezt a törzsanyagot használva írta meg tudományos dolgozatát, ezzel magyarázható az egyezés.

Az államfő továbbá azt is kihangsúlyozta, hogy maga a téma sem engedi meg a törzsanyagtól való elrugaszkodást, így nem is vádolható plagizálással. A lábjegyzetelés hiányát viszont azzal magyarázta, hogy abban az időben abszolút elfogadott volt, hogy csak a végén jegyezték fel a felhasznált irodalmat, amit konzulense és opponensei is jóváhagytak. Az irodalomjegyzéket munkája végére tette, elsőként feltüntetve az ügyben felhozott bolgár szerző, Nikolaj Georgiev dolgozatát.

Schmitt Pál jól ismerte a fentebb említett szerzőt, így az nem is bánta, sőt örült neki, hogy tudományos értekezését mások is felhasználják munkáikban, persze az irodalomjegyzékben kitüntetett helyen jelölve.

A hír sokakat megbotránkoztatott, és a köztársasági elnök csak azt sajnálja, hogy az emberek véleményét egy rosszindulatú pletyka milyen nagymértékben befolyásolhatja. Schmitt Pál nem hibázott, és úgy érzi tisztességesen reagált a híresztelésre, rádióműsorban bizonyította be ártatlanságát, remélve, hogy tekintélye nem csökken a jövőben.

Tovább a végére és komment. A pingelés letiltva.

Szólj hozzá